Image may be NSFW.
Clik here to view.Hard to believe that when I wrote my previous post on how to get sufficient protein in your diet, I forgot to include protein powder! This might sound like something that only bodybuilders and weight lifters use, but every day folks like us can use it too. In fact, many nutritionists recommend it, especially if you are vegetarian or vegan.
A large can of protein powder can typically be found in the health food section of your supermarket, and can cost you anywhere between $12 and $25. This is not cheap, but think of it as an investment. The can usually contains enough to last you for months and months, depending on how often you use it. You can add it to all kinds of things, such as:
Milk in your cereal
A shake or smoothie
A bowl of oatmeal
Pancake or cake batter
Sauces